sob07132024

Aktualizovanéštv, 28 mar 2024 4pm

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

TrenčínOnline.sk

Back Úvod Šport Futbal AS Trenčín ukazuje, ako sa dá robiť európsky futbal na Slovensku

AS Trenčín ukazuje, ako sa dá robiť európsky futbal na Slovensku

Často sme svedkami toho, že slovenský futbal a šport celkovo sú kritizované. Dôvodov je viacero - personálne výkony, organizácia, medziľudské vzťahy, stav štadiónov či samotná predvádzaná hra. Nie všetko je ale jednoducho povedané dobré alebo zlé. Na veci sa treba pozerať vo väčšom kontexte. Dnes sa pozrieme na AS Trenčín, klub, ktorý ukazuje, že aj na Slovensku sa dá robiť šport, ktorý spĺňa európske štandardy.

AS Trenčín ukazuje, ako sa dá robiť európsky futbal na Slovensku

Bola to horká pilulka, ktorú museli futbalisti Trenčína koncom jari prehltnúť. Slovenská liga sa totiž po 22 kolách delí na dve polovice, prvá hrá o titul a druhá o záchranu, respektíve o umiestnenie. Každý chce byť v prvej šestici a pobiť sa o vytúženú trofej. Nie každému sa to ale podarí. Trenčania sú tento rok prví pod čiarou, na TOP šestku im chýbal jeden jediný bod. Miesto zápasov proti Slovanu, Žiline či Dunajskej Strede a bitke o európske poháre ich čakajú náročné duely proti Seredi, Nitre či Zlatým Moravciam - Vrábľom. 

Tento výsledok je veľkou školou pre talentovaný tím, ktorý pod hradom Matúša Čáka majú. Dá sa polemizovať o tom, že v čase, kedy sa v slovenskom meste módy stavia nový štadión, idú športové výsledky jemne bokom. AS viackrát dokázal, že keď sa sústredí iba na športovú stránku, dokáže hrať o najvyššie priečky, dokonca aj získavať trofeje. Veď double, a teda triumf v slovenskej lige a v slovenskom poháre neprišli tak dávno. Trenčín vie, že cesta k úspechu vedie iba cez poctivú a systematickú prácu. Hurá-systém nie je správnym smerom, čo si uvedomili aj červeno-bieli.

Holandský majiteľ klubu La Ling sa už dlhé roky snaží do klubu okrem nespočetných financií vraziť aj futbalovú pečať z rodnej krajiny. V Holandsku sú dlhodobo na vrchole kluby ako Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven, prípadne Feyenoord Rotterdam. Sú to kluby, od ktorých sa v mnohom učia aj Trenčania a je to vidieť. Klub je dlhodobo v pluse, nemá problémy s financiami, hráčom nemeškajú výplaty a väčšina z nich si vie, predovšetkým na slovenské pomery, naozaj veľmi slušne zarobiť. 

Ako to Trenčín robí, aby dokázal byť v zisku, stavať štadión a zároveň byť konkurencieschopný v slovenskej najvyššej súťaži či v slovenskom pohári? Celé je to o práci s hráčmi. O tom, že tréneri sa im venujú vo všetkých vekových kategóriách, že v tréningoch sa dbá nielen na fyzickú, ale aj na technickú pripravenosť. Trenčín je futbalový a i keď nie vždy na hrisku uspeje, na zápasy AS sa dobre pozerá aj viac či menej zainteresovaným futbalovým priaznivcom. Hráči, ktorí sú najprv neskúsení a odohrali málo zápasov sa postupne stávajú oporami, veria si, získavajú skúsenosti.

Následne ich vie Trenčín vhodne predať do zahraničia, pričom títo futbalisti sa nestrácajú ani v najlepších ligách na svete. Veď stačí spomenúť Wesleyho, útočníka Aston Villy z Premier League či Leona Baileyho, záložníka Bayeru Leverkusen v nemeckej Bundeslige. Premier League aj Bundesliga patria medzi súťaže, na ktoré tipujúci najčastejšie robia športové tipy. Jedná sa o vyrovnané a sledované ligy, kde o titul hrá každoročne niekoľko klubov. Tento rok je boj o titul zamotaný hlavne v Nemecku, kde medzi sebou bojujú Bayern, Lipsko, Dortmund a Monchengladbach. 

V Anglicku sa hrá v prebiehajúcom ročníku takpovediac o druhé miesto, lebo Liverpool je skutočne suverénny. A čo Slovensko? Slovenská najvyššia liga ide aktuálne nemeckým smerom, faktom je, že o titul hrajú vždy aspoň tri tímy. A o vyrovnanosti súťaže svedčí aj fakt, že kvalitné mužstvo, akým Trenčín určite je, je až na siedmom mieste. Ktovie, či by to
inde vôbec bolo možné.

foto: Astrencin.sk

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť