pia09172021

Aktualizovanéuto, 28 apr 2020 7am

 • Vytvoriť účet
  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Polia označené hviezdičkou (*) sú povinné.

TrenčínOnline.sk

Back Úvod Spoločnosť Ostatné zo spoločnosti Prečo sú online hry a online hazard významným ekonomickým ukazovateľom

Prečo sú online hry a online hazard významným ekonomickým ukazovateľom

Prečo sú online hry a online hazard významným ekonomickým ukazovateľomZamýšľali ste sa niekedy nad tým, aké majú online hry a online hazard dopad po ekonomickej stránke na fungovanie štátu a spoločností? Hrávate hazardné hry? Tak potom patríte medzi približne 6.8 milióna obyvateľov starého kontinentu. Máloktorý z nich má však záujem a chuť zisťovať, či a hlavne ako jeho hranie vplýva na ekonomiku štátu. Pochopiteľne, oveľa viac ich zaujíma to, ako ich hranie vplýva na stav ich peňaženiek a bankových účtov. Netreba však predtým zatvárať oči – v online hrách sa točia miliardy eur.

Je jedno či si zahráte v herni bet365 na mobile alebo v ktorejkoľvek inej herni cez počítač, prispievate k rastu trhu online hier. Štatistický portál Statista odhaduje, že do roku 2020 narastie trh na bezmála šesťdesiat miliárd dolárov. Len pre predstavu, to je o dvadsať miliárd dolárov viac, než činí ročný slovenský rozpočet. A rok od roku bude toto číslo rásť.

Najväčšími krajinami, čo sa týka príjmov z hazardu, dlhodobo zostáva Čina, USA a Japonsko, presne v tomto poradí. Až s väčším odstupom za nimi nasledujú Nemecko, Spojené kráľovstvo a Južná Kórea. Slovensko nemá Las Vegas a ani Macau a nepatrí teda medzi veľmoci v oblasti hazardných hier. Napriek tomu i tu počítame príjmy spoločností v miliónoch eur.

Podľa European Casino Association činia príjmy spoločností ponúkajúcich online a live hazardné hry približne €56 miliónov. Kvôli legislatívnym nedostatkom sa však nedá presne určiť to, akou mierou sa na tejto sume „podieľajú“ kamenné kasína a herne a akou mierou spoločnosti, ktoré u nás ponúkajú produkty a hry na internete a aj samo ECA priznáva, že je to vlastne len odhad.

Pre bežného smrteľníka ťažko predstaviteľné sumy generujú aj hry, ktoré s hazardom nemajú veľa spoločné. Obľúbená „onlinovka“ League of Legends známa aj pod skratkou LoL len za rok 2016 priniesla výnosy vo výške 1.6 miliardy amerických dolárov a zo spoločnosti Riot Games, ktorá za ňou stojí, spravila firmu roka s obratom v desiatkách miliárd dolárov.

Nielen teda jednotlivé štáty v podobe daní, ale aj spoločnosti výraznou mierou profitujú na tom, že hráte online hry. Vymyslieť hru alebo produkt, ktorý sa uchytí, môže z tých šťastnejších spraviť pokojne aj miliardárov. No profitujú na tom všetci – vďaka daniam a peniazom za licencie si môžu štáty dovoliť financovať projekty, na ktoré by inak zrejme ani nemali peniaze.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť